Ar baseinų chemija kenkia mūsų odai?

40

Pakalbėkime apie tai, kokį poveikį iš tiesų mums daro baseinu chemija. Ekologijos šalininkai iškart teigtų, kad sveika tik viskas, kas yra natūralu, tačiau tie, kieno valioje yra baseinų ir vandens pramogų administravimas, paprieštarautų. Kalbamės su žmogumi, kuris prižiūri baseinus, ir gali daugiau papasakoti, kaip iš tiesų veikia baseinu chemija.

Ar tos visos baseinuose esančios cheminės medžiagos iš tiesų kenkia žmonėms? Jei taip, tai kaip?

Viskas priklauso nuo to, kokia yra naudojama lauko baseinu chemija, arba vidaus baseinų. Reikia pasakyti, kad yra kelios skirtingos rūšys tų chemijos produktų. Vieni yra tie, kur baseinu chemija (Klaipedoje ar bet kur kitur) padeda apvalyti baseiną tada, kai jame nėra vandens. Juk ypač tada, kai baseinas paliekamas žiemai būti tiesiog neįjungtas, visiems tenka palaukti naujo sezono, kada vasarą vėl lauke bus galima maudytis ne tik ežere, bet ir baseine. Taigi, gali būti naudojama vienokia chemija tuščiam baseinui prižiūrėti, ir kitokia – pripiltam vandeniui. Poreikiai skiriasi ir prižiūrint lauko bei vidaus baseinus, mat vidaus baseinas visada yra tai, kas šiek tiek steriliau.

Kam reikalinga baseinu chemija Klaipedoje ir kituose miestuose?

Paprastai chemija baseinų priežiūrai yra reikalinga tam tikrai švarai palaikyti, dezinfekcijai, vandens galiojimo laiko prailginimui. Jeigu kalbėtume apie baseiną, kuris yra tuščias, tai reikėtų įsivaizduoti tai kaip bet kurios taros ar patalpos plovimą, kada norime, kad ji būtų švari. Plovimui visada naudojame itin stiprias chemines priemones. Dėl to nereikia nustebti, kad ir su baseinu chemija yra tas pats. Jai prižiūrėti tiesiog prireikia geresnių, stipresnių priemonių. Jos gali būti net tokios stiprios, kad nuodingos. Tačiau nereikia baimintis – juk tokia baseinu prieziuros chemija tik atlieka savo darbą, o vėliau viskas pasibaigia. Tai reiškia, kad atlikus tą darbą, baseinas tampa sąlyginai švarus, ir visa chemija yra išplaunama. Tik ją kruopščiai išvalius, išplovus, galime tikėtis, kad ateina laikas pilti vandenį. Tame vandenyje neturėtų likti anksčiau naudotos valomosios baseinų chemijos pėdsakų.

Kaip atpažinti, jeigu vandenyje panaudota netinkama baseinu chemija?

Iš tiesų tam, kad pats baseinas jo naudojimo metu liktų švarus, yra taip pat naudojama nemažai visokios chemijos priemonių. Tos priemonės leidžia mums turėti daug švaresnį vandenį, žinoti, kad jame nesidaugins kokie nors mikro organizmai, bakterijos, mažieji vandens senėjimo sukėlėjai. Tada naudojama jau visiškai kitokia chemija, iš kurios daug būna chloro. Chloras yra mums lengvai užuodžiamas, jį galime kartais pajusti net ir svečiuojantis kitose šalyse, kur yra labai didelis užterštumas, ir atidarius vandens čiaupą, pajuntamas chloro kvapas. Tai reiškia, kad į vandenį buvo primesta daug medžiagų, žudančių bakterijas ir mažus mikro organizmus. Tai matyt buvo būtina, nes vanduo nešvarus ar jame linkę daugintis bakterijos.

Panašiai yra ir su baseino vandeniu. Tačiau chloras ir tam tikra kitokia vandens priežiūros chemija yra beveik nekenksminga žmogui, juk ji atsiranda net geriamame vandenyje. Taigi, ir maudytis baseine, kuris kvepia chloru, tikrai galima, nereikia to bijoti. Tačiau tada, jeigu užuodžiate visiškai kitokius ir baseinui nebūdingus stiprius kvapus – tada geriau į vandenį nelipti. Visokių nutinka avarijų, nelaimių, ir jeigu į vandenį išsiliejo kažkas, kas neturėtų jame būti, jums taip pat reikėtų pasisaugoti ir lipti iš vandens. Taip pat ir stebėti savo odos reakcijas į vandenį.