Profesijos subtilybės: balkonų stiklintojas

Balkonų stiklinimas Panevėžyje

Jeigu einate ryte į darbą ir matote, kad greta jūsų vyksta balkonų stiklinimas, Panevėžyje, daugiaaukščių kvartale, vargu, ar visada susimąstote, ar tikrai užduodate sau klausimą: o kas tie žmonės, kuriems balkonų padėtis yra daugiau nei įprasta neįdomi aplinkos detalė? O kas tie žmonės, kurių duona ir yra stiklinimas? Jeigu niekada nesusimąstėte, kaip vyksta balkonų stiklinimas Panevėžyje, siūlome susipažinti su dviem jūsų miesto stiklintojais, tėvu ir sūnumi, kurie nuoširdžiai kiekvieną dieną siuva jūsų miesto namams kišenes – stiklina balkonus.

Pirmas klausimas, į kurį prašysime atsakyti trumpai: kaip nutiko, kad štai tokia profesija tapo jūsų pašaukimu?

T.: Aš pamačiau, kad balkonų ir langų stiklinimas man patinka ir neblogai einasi maždaug prieš griūnant geležinei uždangai. Dar sovietmečiu dirbau gerose statybininkų brigadose, mes statėme tuos pastatus Kaune ir Vilniuje, kurie dabar laikomi šių miestų veidu. Tik žmonės, aišku nežino, lygiai taip nežino, kaip ir, iš kur atsiranda balkonų stiklinimas Panevėžyje. Tarsi viskas visada tiesiog iš dangaus nukristų – o nukristi gali nebent pats stiklintojas, nes darbas kartais būna ir tikrai labai dideliame aukštyje, iš kokio iškritus, jau nebesitikėk kvėptelt bent gurkšnį oro. Taigi, dar prie ruso dirbau statybose, paskui buvo mūsų brigados pertvarkymas, ir aš papuoliau į tą kuopą, kuri dirbo prie langų, balkonų. Tai taip visai natūraliai ir neplanuotai ir išėjo, kad man prilipo balkonų stiklinimas. Panevėžyje gyveno mano palikta šeima, draugai, tai po sovietų pabaigos, kai nebeliko jau tų darbų pagal paskyrimą, tiesiog grįžau į gimtą miestą, ir ten sau visai patenkintas iki dabar dirbu. O paskui įsitraukė ir sūnus.

S.: Man pačiam šitas balkonų stiklinimas Panevėžyje dar yra gana naujas dalykas, nors moku jau praktiškai viską, ką turi mokėti tokį darbą dirbantis žmogus. Aš, aišku, paprasčiausiu būdu sekiau tėvo pėdomis. Todėl vasaromis eidavau dirbti su juo, gaudavau ir dalį atlygio. Dėl to man pasisekė, nes kažkokio sezoninio darbo nori kiekvienas vaikas, kad galėtų bent šiek tiek užsidirbti ir turėti savų pinigų, o su savais dirbti visada geriau, aišku, gal kartais ir blogiau (juokiasi), nes ko nepasakys svetimam, tą savam pasako. Tai štai, dabar jau ketvirti metai balkonu stiklinimas, Panevezys su savo daugiaaukščiais ir jo panorama iš aukštai – man įprastas dalykas.

O kas yra maloniausia šitam darbe?

T.: Man maloniausia, kad galiu būti savo gimtame mieste. Labai smagu matyti, kaip kyla nauji namai, kaip jiems sudedami plastikiniai langai, o kai kurie darbai – tenka grynai mums,pradedant nuo paties balkono įstiklinimo, baigiant apdaila, tokia, kad ir balkonu tureklai. Aišku, motyvuoja ir tai, kad balkonu stiklinimas kaina vyksta visai gera, mums, kaip individualiai dirbantiems, labai apsimoka. Tas faktas, kad dirbame savo mieste, yra labai geras. Nežinau, kaip paaiškinti, bet tada jautiesi toks tikras miesto globėjas, kuris savomis rankomis jį stato ir aprengia. Dabar yra visokių statybų firmų, būna, atvažiuoja ir iš kitur čia tie stiklintojai. Tik jiems balkonu stiklinimas Vilniuje ar Panevėžyje, ar Kaune – neturi didelės reikšmės. Tuo tarpu, mes patriotiškai liekame savo mieste.
S.: O man, manau, kad labiausiai patinka, jog šitas darbas yra ne monotoniškas ir nenuobodus. Visada turi mąstyti, galvoti, kaip ką padaryti, tai yra kūryba. Turbūt negalėčiau nė dienos pakęsti kokioje gamykloje prie konvejerio, todėl džiaugiuosi, kad galiu turėti tokią progą dirbti šį darbą. Tiesa, jis netruks jau ir taip ilgai, nes kitais metais visgi planuoju išvažiuoti į Vilnių ir studijuoti architektūrą.