Betono mozaika

50

Įdomus betono mozaikos panaudojimas

Betono mozaika

Tiems, kas sako, kad statybose nėra kūrybiškumo, reikėtų parodyti bent vieną vienintelį pavyzdį – tarkime, kaip atrodo betono mozaika, ir kaip ji yra kuriama. Tik kūrybingas architektas, projektuotojas ar statybininkas galės sukurti tokią betono mozaiką, kuria žavėtųsi žmonės. Štai keletas pavyzdžių, kaip mozaika iš didelių ir mažų plytelių gali nuspalvinti mūsų kasdienybę.

Karoliniškių darželis

Pradėkime nuo to, kad dabartinių šokio virtuozių Cholinų tėvas prieš kelias dešimtis metų dirbdamas kaip architektas pastatė nuostabų vaikų darželį Karoliniškėse – tiksliau, sukūrė ir suprojektavo jo žaidimų aikštelę. Ne per seniausiai, mažiau nei prieš metus, daugybė šią mistinę vietą pamėgusių žmonių su ašaromis akyse palydėjo darželį į paskutinę kosminę kelionę – statybininkai darželio aikštelę išardė. Šis buvęs statinys – puikus pavyzdys, kaip kūrybingai panaudoti betono gabalėliai sukuria tokį kūrinį, jog mozaika stebina ne tik vaikus, bet ir suaugusiuosius, sulaukia visuomenininkų dėmesio.

Darželio administracija tikina, jog, nors Cholinas buvo ir labai meniškos sielos, o jo sukurta betono mozaika tikrai graži – deja, dabar toks darželis jau nebetinkamas vaikams dėl saugumo. Tiesos yra, tačiau tik todėl, kad toks buvo projektas, galbūt neapsvarstytas ilgaamžiškumo aspektu. Visgi kažkas magiško čia slypėjo, kodėl ši betono mozaika gavo „kosminio“ darželio pavadinimą? Tikriausiai jau vien todėl, kad darželis įsikūręs Karoliniškėse, ten, kur yra Kosmonautų, Vaivorykštės ir Paukščių Tako viešojo transporto stotelės, o visai šalia į dangų stiebiasi aukščiausias Lietuvos statinys, į kosmosą smaigalį įsmeigęs Televizijos Bokštas. Ši nepaprasta betono mozaika ypač pastaraisiais metais pritraukė ir daug fotografų, menininkų dėmesio. Fotografai ir reklamų kūrėjai čia fotografavo manekenes, aprengtas dizainerių sukurtais drabužiais. O prieš porą metų „nunu“ ir „Cooltūrisčių“ šiuolaikinio meno grupės sukūrė pasirodymą – performansą „Kosminis darželis“.

Ir visą šį vyksmą inspiravo būtent betono gaminiai, tiesiog kūrybingai surėdyti pagal spalvas. Iš tiesų, vargu, ar Lietuvoje dar rastume tokią architektūrą išsaugojusią vietą, tačiau visi juntame, jog tai kažkaip susiję su sovietiškuoju palikimu. Gražioji Ukraina vis dar gali pasididžiuoti įvairiomis vietomis, kur tokia betono mozaika kainos jau nebepasakytų, nes yra per sena, bet irgi žavėtų savo kosmosą primenančiais vaizdais. Tame pačiame Kijeve, kiek atokiau nuo protestų ir kraujo praliejimų, esti nuostabi didžiulė siena, šalia vieno iš nacionalinių muziejų. Palei tą sieną, kurią kaip tik ir sudaro pasakiškos betono mozaikos, driekiasi ir įvairiausios iš betoninių plytelių pagamintos skulptūros – varlių, kačių, net Mažojo princo. Taigi, betono mozaikos naudojimas gali, valdomas kūrybingo architekto ar statybininko, išlipti iš kasdienybės rėmų ir tapti tiesiog meno kūriniu.

Jūsų namai

O kaip betono mozaika, produkcija tokia gali veikti jūsų namuose? Kokie gražūs dalykai juose gali būti sukurti? Betono mozaika, Šiauliai, Vilnius ar Klaipėda, gali būti nuostabi jūsų kiemo danga. Jeigu ne iš karto šauna į galvą, kaip turėtų būti išnaudota betono mozaika kaina savo, jeigu manote, kad ji turėtų būti kuo įdomiau pateikta, tačiau nesugalvojate kaip – visada galite ieškoti pavyzdžių. Galbūt jums patiks šachmatine tvarka išdėliotos plytelės. O gal betono mozaikos kaina geriausiai išsiskirstys plyteles išklojus tiesiog paveikslais. Improvizuokite į valias, tačiau ne tada, kai jau vyksta statybos. Jūs tikrai galite sukurti kažką nuostabaus, tačiau tą kūrybą „pasirepetuokite“ prieš tai popieriuje – vertėtų pabandyti nupiešti norimą rezultatą, o paskui tiksliai apskaičiuoti, išmatuoti, pasidaryti tikslų brėžinį, kaip turėtų vaizdas atrodyti, ir pagal kokį planą reikia dirbti.