Kiekvienos įmonės pelną lemia maksimaliai efektyviai išnaudojami resursai ir investicijos. Tačiau siekiant užsidirbti daugiau, pastatų ūkio priežiūra dažnai pamirštama. Tai – klaida, neleidžianti išnaudoti turimas galimybes iki galo. Juk turimos patalpos taip pat yra turtas. Jei jis prižiūrimas netinkamai, tenka padengti didžiulius remonto kaštus.

Koks ūkis vertas priežiūros?

Komercinių patalpų ūkį sudaro kelios sritys. Tai – inžinerinės sistemos ir techninė dalis. Tam, kad ūkis būtų prižiūrėtas, reikia ne tik stebėti minėtas sritis, bet ir užsiimti administravimu – problemų sprendimo, gedimų šalinimo reguliavimu.

Specializuotos įmonės dažnai apjungia visas sritis ir klientams siūlo kompleksines paslaugas. Ekspertai reguliariai apžiūri ir įvertina elektros sistemos, šilumos punktų ir šildymo, vandentiekio, dujotiekio (jei toks naudojamas) sistemos būklę. Taip pat domimasi signalizacija, dūmų šalinimu, patalpų vėdinimu ir panašiais saugaus, patogaus statinio elementais. Tai – mažiausia paslaugų dalis, kuria apibrėžiamas pastatų ūkio valdymas.

Kompleksinius pasiūlymus taip pat sudaro nuoseklus rūpinimasis techninėmis statinio savybėmis. Tai – kruopštus konstrukcinių detalių būklės vertinimas, kasmetinė ir neplaninė techninė apžiūra, pastebėtų gedimų ir defektų šalinimas. Tiek inžinerinių sistemų, tiek techninės priežiūros metu tvarkingai pildomi atitinkami dokumentai, prireikus jie pateikiami specialioms institucijoms.

Neretai teikiamos ir papildomos paslaugos. Juk komercinis turtas – tai ne tik patys pastatai, bet ir aplink juos esanti teritorija. Jai taip pat reikalingas dėmesys. Be to, patalpos turi būti saugios ir švarios. Todėl pastatų ūkio priežiūra dažnai apima administravimą. Specialistai pasirūpina švaros ir saugos ekspertų samdymu, naudojamų resursų apskaita, taupymo planais, netgi buitinių ir antrinių atliekų tvarkymu.

Ekspertai gali atstovauti įmonei įvairiose valstybinėse priežiūros institucijose, parinkti remonto ar renovacijos rangovus, sudaryti reikiamas sutartis. Dalis įmonių nuo klientų pečių nukelia net smulkiausius rūpesčius – pavyzdžiui, langų ir durų, liftų, kompiuterinių ar telefoninių tinklų priežiūrą. Taigi, pastatais pasirūpinama visapusiškai.

Kaip nesuklysti renkantis?

Kadangi pastatu ukio valdymo paslaugos nėra griežtai standartizuotos, klientams suteikiama gana didelė pasirinkimo laisvė. Jie gali ieškotis poreikius idealiai atitinkančios įmonės. Pavyzdžiui, skirtingomis ūkio dalimis gali rūpintis kelios palankias sąlygas siūlančios bendrovės. Taip pat galima rinktis iš skirtingų paslaugų paketų, jų kainų.

Norint atrasti geriausią įmonę, pirmiausia reikia aiškiai žinoti savo poreikius ir galimybes. Svarbu apsibrėžti, ar užteks tik bazinių paslaugų (inžinerinių sistemų ir techninės priežiūros), ar reikės ir teritorijos valymo, resursų stebėjimo. Verta pastebėti, kad kompleksinės paslaugos kainuoja mažiau nei atskirų specialistų samdymas. Todėl jei biudžetas yra ribotas, naudinga apsvarstyti visos komandos įdarbinimą.

Net kukliausias pastatų ūkio valdymas neturėtų būti patikėtas diletantams. Poreikis prižiūrėti patalpas gali būti formalus. Tačiau aplaidumas, nekokybiškas darbas gali papildomai kainuoti ne tik nepatyrusiems specialistams, bet ir patiems užsakovams. Juk kruopštus pastato elementų stebėjimas, vertinimas, gedimų šalinimas padeda sutaupyti, išvengti neplanuotų ir didelių išlaidų. Tokiu būdu galima kreipti pastangas link maksimalios gamybos, nebesijaudinti dėl darbuotojų bei klientų saugumo užtikrinimo, varginančio dokumentų pildymo.

Dėl šių priežasčių naudinga kritiškai įvertinti kiekvienos bendrovės kompetenciją. Verta rinktis tokią įmonę, kuri veikia nebe pirmus metus, didžiuojasi ilgametę darbo patirtį turinčiais darbuotojais. Apie žinias ir gebėjimus sufleruoja kitų klientų atsiliepimai, padėkos, darbuotojų įgyti sertifikatai.

Svarbūs netgi bendravimo įgūdžiai. Tikėtina, kad su specialistais teks bendrauti ne vienerius metus, todėl komunikacija turi būti grįsta pagarba ir pasitikėjimu. Tik tokiu atveju pastatų ūkio priežiūra bus iš tiesų efektyvi. Tuomet pelno siekimas vyksta gerokai sklandžiau, pagrįsčiau, aiškiau ir lengviau.