Skardos lankstymas

49

Skardos lankstymas gali būti naudingas ne tik gamyboje, ir statyboje, bet ir ugdant vaikų kūrybiškumą. Papildomos veiklos ugdymo centre buvo vaikams surengtos specialios pamokėlės – užsiėmimai, kurių metu skulptorius Tomas mokė vaikus iš skardos lankstyti visokius dirbinius. Svarbu buvo ne tik lankstymas, bet ir dažymas, dekoravimas, idėjos įgyvendinimas.

Turėti idėją ir supaprastinti

Tomas vaikams aiškino, kad pats svarbiausias dalykas visur ir visada yra idėja. „Skardos lankstymas gal iš pradžių atrodo toks tiktai statyboms tinkantis dalykas, tačiau kūrybingam žmogui ši veikla gali tapti labai naudinga, ji gali padėti sukurti puikius meno kūrinius, o taip pat įgyvendinti įvairias savo keistas ir gražias, malonias ir juokingas svajones. Pagalvokite, paklauskite savęs, į ką šis skardos gabalėlis galėtų pavirsti? Ką jos lankstymas pagimdytų? Gal tai būtų nedidelis metalinis namelis, gal lesyklėlė paukščiams, o gal netgi nedidelis vėjo malūnėlis?

Tegul skardos lankstymas būna jūsų asmeninis reikalas, jūs patys nuspręsite, ką norite išsilankstyti. Kitą kartą, kai tai jau darysite be manęs, skardos lankstymas galės padėti jums sukurti net ir visiškai kitokius, naujus ir neįprastus dalykus, o šiandien geriau išsirinkime iš siūlomų variantų, kad paskui vėliau nereikėtų sukti galvos, kaip čia viską padaryti. Šiuo atveju, kaip dirba skardos lankstymo stakles Tapco, ir kaip apskritai reikėtų viską lankstyti, aš jums parodysiu“. Skulptorius bėgo įvykiams už akių ir dar šiek tiek pakalbėjo ir apie tai, kaip skardos lankstymas Plunge ar kitoje vietoje kitą kartą vyks jau be jo. Jis tikino, kad svarbu žinoti, ką labiausiai norite išlankstyti. O taip pat – kaip supaprastinti tą idėją. Jokiu būdu nedaryti kažko labai sudėtingo, nes net ir profesionalai visada labiau linkę, kad jų skardos lankstymas – Prienai ar kas nors kitas būtų kuo paprasčiau.

Iškirpti, išlenkti

Tada Saulius pamokė, kaip vyksta skardos lankstymas (Panevezys), kaip veikia pačios staklės arba paprasti įrankiai. Pasirodo, pirmiausiai reikia turėti brėžinius, kuriuos galima pasidaryti (jeigu tai visiškai naujas lankstinys), arba naudoti kažkokius senus brėžinius. Taip pat Saulius pabrėžė, jog naudotis galima tiek staklėmis, tiek paprastais įrankiais – plaktuku ir žirklėmis. Geri yra tiek vieni, tiek kiti. Tiesiog, kai reikia išlankstyti tikrai labai daug, tada skardos lankstymo stakles kaina visai atsiperka, nes lankstoma tikrai daug, o toks įrengimas sutaupo laiko.

Jeigu lankstant paprastai, tai reikia šiek tiek aštresnių žirklių, ne tų, kurias naudojame popieriaus karpymui ar manikiūrui pasidaryti. Čia sukikeno klasės mergaitės, ko gero, pokštas ir buvo skirtas būtent joms. Tomas pasakė, kad skardos lankstymo stakles parduotu, tačiau jos labiau tinka pažengusiems.

Dažyti, dekoruoti

Kaip tikino Tomas, kone pats svarbiausias dalykas yra, kaip skardu lankstymas Panevezyje ar kitame mieste, kuriame tai daroma, bus dekoruojama. „Juk paprastas skardos skrituliukas tėra skrituliukas. O kas atsitinka, jeigu jį nudažome gelsvai, nupiešiama akis, lūpas nosį? Tada tai – jau ne rutuliukas, o žmogaus veidas, galva. Vadinasi, dekoravimas, dažymas yra labai svarbu, nes tai yra kūno suteikimas griaučiams“, – vaizdingai kalbėjo skulptorius.

Anot jo, skardos lankstymas, Šilalė, ar kuris miestas to imtųsi, visų pirma, turi padengti medžiagą apsauginiais lakais. O po to dažyti specialiais dažais. Jų galima gauti tiesiog dailės prekių parduotuvėje, kur pardavėjai netgi gali patarti ir kokios firmos geriausia pirkti, ir kokios spalvos yra pagrindinės.